KONDIČNÝ TRÉNER - Ako môže pomôcť športovcom?
Slovo tréner sa dnes teší veľkej obľube. Dnes už trénerom môže byť naozaj každý, kto je ochotný stráviť aspoň jeden víkend na určitom školení a adekvátne zaň zaplatiť. Potom tu je internet, ktorý je preplnený množstvom článkov, videí, aplikácií, ktoré dnešným trénerom dávajú možnosti na vzdelávanie, o ktorých sa mojim bývalým trénerom len snívalo. Ešte teraz si pamätám, ako môj bežecký tréner Dušan Valent mi na tréningu ukazoval staré tréningové podklady, ktoré mal vlastnoručne prepísané v zošite. Nuž doba ide dopredu, to je fakt, ktorý nikto z nás nezastaví. Ale to je asi skôr na iný článok. Dnes sa chcem hlavne venovať a odprezentovať vám môj názor, akú funkciu a úlohy má kondičný tréner v príprave športovcov.
Poďme na to ale postupne. Slovo kondícia je odvodené z anglickéhho slova CONDITIOON. Keď si zadáte do prekladača slovo CONDITIOON, prekladač vám vyhodí slová ako stav alebo podmienka. Podla mňa práve v týchto dvoch slovách je ukrytá celá náplň práce kondičného trénera. O tom ale nižšie. Čiže dobrá kondícia je určitá podmienka alebo stav organizmu na výkonavanie určitej činnosti.
Preto pre mňa ako bežca na dlhé vzdialenosti môže toto slovo znamenať bežať polmaratón za 1:20:00. Naopak, pre môjho oca môže znamenať mať kondíciu, byť schopný bez problémov porýľovať záhradu bez toho, aby na ďalší deň trpel bolesťami chrbtice. Pre tetu z bytovky to zase môže znamenať dostať sa po schodoch do bytu na štvrtom poschodí bez toho, aby hore pri dverách lapala po dychu. Takže slovo kondícia sa presne nedá definovať, preto je ťažké presne definovať úlohu kondičného trénera.
Tréner by mal byť odborník pripravujúci a vychovávajúci zverených amatérskych, výkonnostných a vrcholových športovcov.
dobrá kondícia je určitá podmienka alebo stav organizmu na výkonavanie určitej činnosti
Keď si tieto dva pojmy spojíme, tak nám vyjde, že kondičný tréner je odborník, ktorý pripravuje telo amatérskych, výkonnostných i vrcholových športovcov na daný športový výkon alebo pohybovú činnosť. Táto príprava sa primárne zameriava na ovplyvnenie pohybových schopností športovca. Pohybové schopnosti ako sila, rýchlosť, vytrvalosť alebo koordinácia nepochybne patria k významným faktorom, ktoré ovplyvňujú športový výkon väčšiny športových odvetví. Vďaka týmto faktorom by sa mal kondičný tréner snažiť rozvíjať komplexne všetky pohybové schopnosti klienta pomocou rôznorodých cvičení a jeho cieľom by malo byť dosiahnuť všestranný pohybový rozvoj, ktorý športovec využije už pri špecializovanom tréningu.
Pohybové schopnosti ako sila, rýchlosť, vytrvalosť alebo koordinácia nepochybne patria k významným faktorom, ktoré ovplyvňujú športový výkon väčšiny športových odvetví.
Ukážme si príklad na Jankovi. Janko je krasokorčuliar. Jeho výkon pozostáva z vysoko intenzívného zaťaženia okolo 4 minút, počas ktorých musí bez problémov zvládať náročné pohybové tvary, mať neustálu kontrolu nad svojím telom a popri tomto všetkom ešte maximálne využiť dynamickú silu dolných končatín pri skokoch. Preto by sa Jankov kondičný tréner mal zamerať v tréningu na to, aby Janko v prvom rade celý výkon zvládol po stránke vytrvalostnej a nelapal počas výkonu po dychu.
Popri tom by mal Janka naučiť správnym pohybovým stereotypom, aby Janko zbytočne nepreťažoval určité kĺby, šľachy a adekvátne pripraviť pohybový aparát po silovej stránke, aby zvládal enormné tréningové dávky, ktoré si toto športové odvetvie vyžaduje.
Potom aj tréner krasokorčuľovania s Jankom má väčší priestor na špeciálnu krasokorčuliarsku prípravu, kde sa zameriavajú už na pilovanie techniky pohybových prvkov a nemusia strácať drahocenný čas na ľade rozvojom vytrvalosti alebo dynamickej sily dolných končatín. Dáva vám to zmysel?
Takže kondičný tréner by mal pripraviť telo športovca na daný športový výkon tak, aby bolo schopné efektívne a bez bolesti zvládať špeciálnu športovú prípravu, ktorú si už jeho špecializácia vyžaduje.
Kondičný tréner rozvíja komplexne všetky pohybové schopnosti klienta.
A čo ak Janka bolí členok pri športovom výkone? Tak to už nie je práca kondičného trénera. Tu by mal prísť na radu fyzioterapeut, s ktorým by mal každý dobrý kondičný tréner a športovec spolupracovať.
Poďme si to celé zhrnúť. Vďaka kondičnému tréningu, ktorý vedie profesionálny kondičný tréner, si športovec osvojí široké spektrum pohybových schopností, vďaka ktorým pozitívne ovplyvní vnímanie pohybu, plasticitu nervovo svalového systému, rýchlosť a kvalitu prevedenia pohybu. To športovcovi zaistí zlepšenie výkonnosti a skvelú prevenciu voči zraneniam.
Práve vďaka týmto benefitom by mal podľa mňa každý športovec spolupracovať okrem trénera v špecializácií aj s kondičným trénerom i fyzioterapeutom a vyhýbať sa trénerom, ktorí sa hrajú na špecialistov, fyzioterapeutov a ešte aj kondičných trénerov. Predsa, viac hláv, viac rozumu a viac princípov, ktoré fungujú.