POZNANIA TRIATLONISTU
Ako vďaka oddychu od bicykla a behu zlepšiť svoju cyklistickú i bežeckú výkonnosť? Časť 2.
Prichádza január, to je mesiac kedy pár rokov po sebe u nás na vrcholoch hôr padne nejaký ten sneh. Pre mňa a už aj mojich klientov to znamená jedno. Všetky tréningy, ktoré sú možné absolvovať na skialpoch a užiť si kopec zábavy, prírody i bolesti.
Ticho, prádzna zjazdovka Vrátna paseky, aktuáne dopitá káva a človek rozmýšľa pri prvom výšľape, či fakt dnes ešte štrnásťkrát. Po pár hodinách ticho nahradí rocková hudba, mierne sneženie a malá bolesť stehenného svlastva, ktoré musí pätnástykrát zdolávať zjazd na zľadovatelej zjazdovke. Nadšený amatér si povie bláznovstvo, výkonnostný amatér povie slušný výkon. Ja si myslím, že to je super tréningová metóda.
CHE TO ČAS
Aby prišiel pocit podobný tomu v predolšých riadkoch je adekvátne absolvovať aspoň základnú prípravu, o ktorej sme si písali minule. Tu je už február a začína skimo "sezóna ,,. Minulé roky som to bral ako doplnok k bicyklu, behu a plávaniu. Teraz som to zaradil tréningovom procese ako prioritu.
Prečo? Pri šľapaní sa zápaja celé telo a pohyb paličiek pripomína mierne plavecký záber, čo sa hodí hlavne teraz, ked sú bazény zatvorené. Kĺby šetríte tým , že sa kĺžete a pohyb je veľmi podobný bežeckému kroku, aspoň zapojenie svlalových štruktúr je podobné ako pri behu a bicykli. Hlavný benefit však vidím v tom, že vám to dodá špeciálnu silu do nôh, vďaka ktorej so spojením silového tréningu budete trhať pedále v marci. Má to ale aj nevýhodu. Stojí to čas, peniaze a občas skončíte premrznutý hladný a úplne vyčerpaný niekde uprsotred ničoho. V čisto prirodzenom prostredí, kde sa odhalí váš charakter.
Celú štruktúru som implementoval na skialp. Krátky príklad ako vyzeral týždeň počas basic 1 (všeobecné prípravné obdobie)
Pondelok: Sila + regeneračný beh
Utorok: Skialp 2x 20' interval na úrovni ANP + 2 hodiny vytrvalosť
Streda: Skialp vytrvalosť ľahká 4 hodiny
Štvrtok: Skialp VO2 max + Tempo 5 x 1'max/1' + 5x 30s max/30s + 40tempo + Silový training
Piatok: Skialp vytrvalosť long day 7 hodín
Sobota: Regeneračný deň 15' SIla + mobilita
Nedeľa: Dlhá svižná vytrvalosť 4:30
Vďaka skvelým podmienkam a zatvoreniu našej prevádzky to išlo v takomto štýle celé dva mesiace. CIeľ bol vždy v týždni dva dlhé tréningy ľahkej vytrvalosti, jednen tréning krátkych šprintiv do jednej minúty a jeden meraný úsek na úrovni anaeróbneho prahu (ktorý možno ani neexistuje). Plus dva silové tréningy zamerané na rozvoj maximalnej sily, ktorá sa vo februári zmenila na vytrvalostú silu. Občas ak bolo vonku krásne, som si vybehol na bežky, bicykel. Vôbec som nebehal ako po minulé roky a čerpal energiu z hôr.
Netvrdím, že teraz máte prestať úplne bicyklovať a behať ale je to len inšpirácia ako oživiť svoj tréningový proces a predĺžiť svoju športovú dlhovekosť. Asi je vám jasné, že objemy, ktoré som vyššie spomínal sú pre výkonnostného športovca s dlhou športovou minulosťou. Preto vám odporúčam skôr sa o tom poradiť s trénerom vo svojom okolí a zbytočne to nepreháňať a užívať si to.
Naučí vas to správne časovať výživu, získate veľkú pokoru k prírode a navštívite miesta o akých sa vám ani nesníva. Spoznáte svoje telo do posledného svalového vretienka a budete správne nadržaný na prvé jarné kilometre. Myslím, že to je lepšia predstava ako stráviť celú zimu na trenážeri a bežeckom páse.
Patrik Holeša
Atletický a kondičný tréner, ktorý sa venuje aktívne triatlonu a pripravuje vrcholových i výkonnostných športovcov na ich životné sezóny. Vďaka nasledujúcim článkom môžeš aj ty zažiť životnú sezónu.“